Küba Konsolosluğu Vize Başvuru

Küba Vizesi

Küba vizesi pasaporttan ayrı verilen bir karttır. Küba vize başvurunuzda pasaportunuzun  fotoğrafınızın olduğu sayfa, kimlik bilgilerinizin olduğu sayfaları ibraz edilmelidir. Ayrıca Türkiye’de oturum izni sahibi yabancı uyruklu vatandaşlar Küba vize başvurularında ikamet tezkerelerini de ibraz etmelidirler.

Küba vize işlemlerinde bulunacak olan T.C. vatandaşı kişiler bu ülkeye seyahat gerçekleştirebilmeleri için Küba vizesi almaları zorunludur. T.C. vatandaşları Küba’ ya vize almadan giriş yapamazlarken, Türkiye resmi pasaport sahibi kimseler ise Küba vize işlemlerinde bulunmadan ülkeye vizesiz giriş yapabileceklerdir. Türkiye Cumhuriyet Yeşil pasaport , Gri pasaport ve Kırmızı pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Küba vize işlemlerinden muaftır.

Küba devletinin Türkiye’de Büyükelçiliği bulunurken, Küba Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk bölümü Küba vize başvuru işlemlerini kabul etmekte olan bir temsilciliktir. Türkiye, Küba vize işlemlerinde bulunacak olan T.C. vatandaşı kimseler veya T.C. ikamet izni sahibi yabancılar Küba Büyükelçiliği Ankara vize bölümünde Küba vize işlemlerini gerçekleştirebilirlerken İstanbul Küba vize işlemlerinde bulunacak olan kimseler, Küba vize başvuru merkezlerine veya Küba vize işlemlerine dair hizmetleri bulunan kurumlara gelerek Küba vizelerini edinebilir, vize başvurularını gerçekleştirebilirler.

Küba vize işlemlerinde kullanılacak pasaportların Küba seyahati sonrası en az 6 ay geçerliliğinin bulunması gerekirken, güncel, son 10 yıl içerisinde alınmış ve Küba seyahati sonrası en az 6 ay geçerliliği olan pasaportların kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Küba vize işlemleri, maksimum 3 işgünü içerisinde sonuçlanırken Küba seyahat planı olan kişiler Küba vize işlemlerinin sonuçlanma süresini göz önünde bulundurmaları yarar sağlayacaktır.

Alınacak olan Küba vizesi 180 gün geçerli ve 30 gün kalmaya olanak verirken, Küba turist vizesi alarak bu ülkeye seyahat edecek kişiler 180 gün içerisinde 30 gün kalabileceklerdir.

Küba turistik vize işlemleriKüba ticari vize işlemleri, Küba, aile, arkadaş, akraba ziyareti vize işlemlerinde bulunacak olan kişiler bu vize kategorilerine dair gerekli evrak listesini bu web sitesinin Küba turistik vizeKüba ticari vizeKüba ziyaret vizesi butonlarını kullanarak öğrenebileceklerdir. Küba Konsolosluğu gerek duyması halinde ek evrak talebinde bulunabilirken, Küba vizesi için gerekli evraklar yapılacak olan vize kategorisine göre değişiklik gösterebilecektir.

Küba vizesi ortalama olarak 1-2 gün içinde sonuçlanmaktadır. Nadir olsa da Küba Büyükelçiliği gerekli gördüğü durumlarda işlem süresini uzatabilmekte ve başvuru sahibini mülakata çağırabilmektedir. Küba vize başvurunuzun sonuçlandırılması yalnızca Küba Büyükelçiliğine aittir.  Küba Konsolosluğunun randevu tarihlerinin yoğunluğu ve ek evrak talebi süreci gibi beklenmedik durumların göz önünde bulundurularak, Küba seyahat planının aksamaması açısından seyahat tarihinden en az 1 hafta önce başvurunun tamamlanması gerekmektedir.

Küba Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Küba’da ikili para sistemi uygulaması bulunmaktadır. Küba pesosu ve Küba Konvertible Pesosu (CUC) Küba seyahatlerinde yabancı vatandaşlar CUC kullanmaktadır. T.C. vatandaşları Küba'da gitmeden önce paranızı yalnızca “CADECA” adlı döviz bürolarında veya bankalarda çevirebilirler.

Küba Büyükelçiliği vize başvurusu için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından yalnızca pasaport talep etmektedir. Bu nedenle pasaport Küba vize başvurularında çok önemlidir. Yıpranmış pasaportla yapılan Küba vize başvuruları kabul edilmemektedir. Yıpranmış pasaportla vize kartınızı alsanız dahi uçuş aktarmalarında ya da gümrükte sorun yaşanabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmaması için başvuru sahibinin pasaportunu yenilemesi gerekmektedir. 

Diplomatik ve hususi pasaport sahipleri hariç olmak üzere Türk vatandaşları vize prosedürüne tabidir. Tropik bir iklimin hakim olduğu Küba’da nem oranı oldukça yüksektir. Küba’da yıllık ortalama hava sıcaklığı 26 derecedir.

Küba ziyaretleri için herhangi bir aşı olunması zorunluluğu yoktur. Küba’da genel olarak sağlık ve sosyal hizmetler üst düzeydedir. Küba ziyaretinizde sivrisineklere karşı önlem alınmalıdır.

Küba’dan ayrılırken havaalanlarında gümrük görevlileri tarafından 25 CUC tutarında çıkış vergisi alınmaktadır.

Önemli Not: Türkiye’den Küba vizesi alan ve Küba’ya Amerika üzerinden seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Küba vizesi Amerika’dan Küba’ya gidişlerde geçerliliği yoktur. Kanada veya Meksika üzerinden yapılan seyahatlerde Türkiye’den alınan Küba vizesi geçerli olmaktadır.

Küba’ya Amerika’dan nasıl gidilir?

Dünyanın hemen her yerinde geçerli olan Küba vizesi maalesef Amerika’dan Küba’ya yapılan seyahatlerde geçerli sayılmamaktadır. Küba’ya Amerika üzerinden seyahat etmek isteyen yolcular Washington’daki Küba Büyükelçiliğinden aldıkları vize ile Amerika’da çıkış yaparak Küba’ya gidebilirler. Küba Washington Büyükelçiliğinden alınan vize pembe renklidir. Normal Küba vizesi ise yeşil renktedir. Küba vizesi ülkede 180 günlük süre zarfında 30 gün kalma hakkı vermektedir. Amerika’da bazı havayolu şirketleri üzerinden Küba vizesi alınabilmektedir. Eğer pembe vize prosedürüyle uğraşmak istemezseniz Meksika veya Kanada üzerinden Küba’ya yeşil vize ile girişler kabul edilmektedir. 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Küba Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.cubadiplomatica.cu