Küba Turistik Vizesi Hakkında

 Küba Turist Vizesi

Küba tarihi, kültürü, müzik ve dansıyla Latin Amerika kültürünü merak eden turistlerin en çok rağbet gösterdiği ülkelerden biridir. Küba’da çocuklar başta olmak üzere her türlü sağlık, eğitim gibi sosyal haklar devletin güvencesi altındadır.  Küba’nın yerel halkı maddi yeterlilikleri olmasa bile devlet yardımları sayesinde yoksulluk sınırında yaşamamaktadır. Küba’da günümüz teknoloji dünyasından farklı bir yaşam vardır, örneğin internet kısıtlamaları vardır. Sınırsız internet kullanımı istisnai durumlar haricinde yoktur.  Küba kültürü hem İspanyol hem de Afrika kültürünün etkisi altındadır.  Türkiye’den Küba’ya gerçekleştirilen turistik seyahatler çoğunlukla balayı için  ve kısa süreli kültür gezileriyle gerçekleştirilmektedir. Küba,  Meksika Körfezinin açıklarında Florida'nın Güneyi ile  Venezuela'nın Kuzeyi arasında, Karayip denizinde coğrafi lokasyona sahiptir. Türk vatandaşlarının turistik amaçlarla en çok ziyaret ettiği bölgeler Havana, Varadero, Trinidad ve Santa Clara’dır. Küba genel olarak yıl boyunca iyi bir havaya sahip ülkelerdendir. Hava sıcaklığı yıl içinde çok fazla değişiklik göstermemektedir.

Küba turistik seyahatinde bulunacak Umuma Mahsus pasaport sahibi vatandaşların Küba vizesi almaları gerekmektedir.  Küba Turist vizesi pasaporttan ayrı verilen bir belgedir. T.C. vatandaşlarının ülkeye girişleri için vize kartları çıkarılmaktadır.  Başvuru sahipleri yetkili Küba vize servisinin kaşesinin bulunduğu Küba Büyükelçiliğinin barkod numarasının olduğu seyahat kartları ile Küba’ya girişlerini gerçekleştirmektedirler. Küba vize başvurularının değerlendirilmesi tamamen Küba Büyükelçiliğine aittir. Türkiye’de yaşayan yabancılar Küba vize başvurularında ikamet izinlerini de sunmaları gerecektir. Küba Büyükelçiliği vize başvurusu için yalnızca pasaport talep etmektedir.  Tahrip olmuş pasaportlarla yapılan vize başvuruları kabul edilmemektedir.  Yıpranmış pasaportla turist vizesi alınsa dahi Küba havaalanında pasaportunuzla ilgili sorun yaşanabilmekte, yolcunun ülkeye girişine izin verilmeme ihtimali bulunmaktadır.  Bu nedenle başvuru sahibinin ülkeye girişi öncesinde pasaportunu yenilemesinde fayda vardır. 

Küba turistik vize 6 aylık hazırlanan bir karttır. Küba turist vizesiyle başvuru sahibinin Küba’da konaklama yapacağı süre 30 gündür. Küba’da 30 günden fazla konaklamak isteyen T.C. vatandaşları Küba’da gerekli birimlere müracaat ederek Küba turist vizelerini 30 gün daha uzatabilirler. 

Küba Turistik Vizesi İçin İstenen Evraklar
 

Pasaport
Pasaport veriliş tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır. Pasaport fotokopisi evrakların arasına eklenmelidir. Küba seyahati için pasaportun yırtılmış ve yıpranmış sayfası bulunmaması gerekmektedir. Aşağıdaki belgeler duruma göre ek evrak olarak talep edilmektedir: 
 

Biyometrik fotoğraf

Küba Turistik Vize başvurusu için istenilen Biyometrik Fotoğrafın standartları; Küba Turistik Vize başvurusu için kullanılacak fotoğrafın 6 aydan daha eski olmaması gereklidir. Fotoğraf, 45 mm genişlik ve 60 mm yüksekliğe sahip olmalı ve beyaz arka fonda çekilmelidir. 1 adet biyometrik fotoğraf bu standartlara uyularak hazırlanmalıdır.


Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 

Küba'ya gitmek isteyen kişilerin Nüfus Cüzdanı fotokopilerini de evraklar arasına koyması gerekmektedir.


Otel ve Uçak Bileti Rezervasyonu 

Küba seyahatiniz için hazırladığınız belgelerde yer alan gidiş ve dönüş tarihlerini kapsamalıdır.

 

Seyahat Sağlık Sigortası

Küba seyahatinize çıkmadan önce seyahat sürenizi kapsayan seyahat sağlık sigortası işlemlerinizi tamamlayıp başvuru evrakları arasına eklemeniz gerekmektedir.

 

 

 

Küba Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.cubadiplomatica.cu