Küba Turları

Küba Turları

Benzersiz iklimi ve plajları, otantik kültürü ve mimarisiyle Küba herkesin hayallerini süsleyen muhteşem bir cazibe merkezi konumundadır. Diğer turistik bölgelerde benzerine rastlanmayan özelliklere sahip Küba özel koruma kapsamındaki plajları, ulusal anıtları ve UNESCO'nun dünya mirası yerleşimlerinde 7 tanesine ev sahipliğini yapan bir ülke. Küba'nın içerdiği hazineler elbette bunlarla sınırlı değil. Salsa ateşinin dolup taştığı gece kulüpleri, farklı tatlardaki puroları, cesaret timsali kahramanları Fidel Castro ve Che Guevara, antika arabaları, içkileri ve daha birçok sürprizleriyle sizleri bekliyor.

Karayiplerde bir ada ülkesi olan Küba her yıl 3 milyondan fazla insanın turistik amaçlı seyahat ettiği, dünyanın en çok tercih edilen tatil lokasyonlarından biridir. Kuzeyde Amerika Birleşik Devletleri, güneyde Cayman Adaları ve Jamaika, güneydoğuda Dominik Cumhuriyeti ve Haiti ve batısında Meksika bulunmaktadır.

Küba'da bu ülkelerden birisi. 1950'li yıllardan itibaren Batista yönetimine karşı çıkan Castro ve arkadaşlarının devrimi gerçekleştirdiği, tarih, kültür ve devrim ülkesidir Küba. Bu ülkenin her noktasını karış karış gezmek, iyiliksever Küba halkı ile iç içe olmak insana ayrı bir zevk verir.

Küba'nın başkenti Havana. Yaklaşık 3 milyon insanın yaşadığı bu şehirde rahat etmek tamamen sizin elinizde. İstanbul'un trafiğinden sıkıldıysanız Havana'ya kaçabilirsiniz.

Küba seyahatinin başlangıç noktası Havana eski ve yeninin iç içe geçtiği mimarisiyle sizi zamanda bir yolculuğa çıkarıyor. Nostaljik dokunun hemen her sokak ve mekânda hissedildiği Havana'da müzik ve dans hayatın vazgeçilmez bir parçası. Küba'nın en büyük şehri ve başkenti olan Havana'da Küba devriminden sonra ülkeye yeni araç girişi olmadığından 1950'lerden kalma otomobilleri gördüğünüzde kendinizi adeta dev bir film stüdyosu gibi hissedeceksiniz. Ülke her ne kadar uzun yıllar Amerikan ambargosuna maruz kalsa da, kendi köklerine olan bağlılığını yitirmeden sahip olduğu her şeyi turistik açıdan çekici kılmayı beceriyor. Bu renkli ülke fotoğrafçılar için adeta bir yeryüzü cenneti niteliğinde. Bütün bu etkileyici özelliklere ek olarak Avrupa ve Amerika'nın aksine Küba suç oranının düşük olmasından dolayı turistik açıdan dünyanın en güvenli şehirlerinden biri.

Trafik yoğunluğunun az olduğu, insanların sürekli bisiklet ile ulaşımlarını sağladığı Küba'da petrol pahalı olmadığından ulaşım oldukça ucuz. Ayrıca taksi şoförlerinin de devlet memuru olması işinizi kolaylaştıran önemli bir gelişme. Tabii ki tüm bunlara rağmen Küba'ya gitmeden önce bisiklet ve motosiklet kullanmayı öğrenmenizde fayda olacaktır. Zira siz de halkın çoğunun arasına karışacaksınız.

Küba'da yapılaşma tıpkı bizim Bodrum gibi tek veya iki katlı evlerden oluşuyor. Bu da şirin bir görüntünün ortaya çıkmasına sebep oluyor. Havana'da gezilebilecek yerlerin sayısı bir hayli fazla. Bu sebeple tek tek tavsiyeler de bulunmak yerine bir tatil ofisine uğramanızı tavsiye ediyoruz. Tam gün şehir turlarını burada 6 ila 15 dolar arasında satın alabilirsiniz.

Küba'ya seyahat eden turistler ülkede kullanılan iki çeşit para biriminden CUC'yi kullanıyor. 1 CUC yaklaşık 2 TL değerinde. Ülke genelinde para birimi olarak UP adı verilen yerel pezo kullanılıyor.

Dikkat edilmesi gereken bir başka ayrıntı ise yerel dili az da olsa kelimelerle öğrenip gitmeniz. Çünkü Küba'da İngilizce bilen sayısı oldukça az. Gezilecek yerler konusuna gelirsek Capitol binasını görmenizi tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra İndian Park, Devrim Müzesi. Havana'da görülmesi gereken eşsiz yerlerin başında bu ismi geçen yerler geliyor.

Küba'da Konaklama

Havana'da çok sayıda otel bulmanız mümkün. Yıldız sayısına göre 40 ila 100 dolar arasında değişen fiyatlar ile otellerde konaklayabiliyorsunuz. Ayrıca ev tarzında hosteller de var. Bu hosteller, otellere nazaran daha ucuz ve imkanı çok. Kısacası Küba'da konaklama konusunda hiç bir sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Küba'da hoşunuza gidecek 3 şey var. Bunlar kahve, rom ve püro'dur. Mümkünse buradan geldiğiniz de üçünden de getirmeniz sevdiklerinizi sevindirir. Küba'yı her yönü ile tanımanız için size 3 haftalık zaman öneriyoruz. Zira bu 3 haftalık zaman içerisinde ülkenin genel kültürü, tarihi ve gezi alanlarını rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca şunu belirtmeden geçmeyelim, her ne kadar Küba komünizm ile yönetilse de dünyanın en güvenli ülkelerinden birisidir.

Küba'ya nasıl gidilir?

Türkiye'den Havana'ya yapılan uçak yolcukları yaklaşık 13-14 saat sürmektedir ancak aktarmalı yapılan seyahatlerde bu süre aktarma yapılan havaalanına göre değişir ve varış süresi daha uzun sürebilir. Umuma Mahsus Bordo renkli pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Küba'ya seyahatlerinde vizeye tabidirler. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaportu olan T.C. vatandaşları Küba'ya vizesiz seyahat edebilirler. Küba vize başvuruları Küba Büyükelçiliğine yapılmakla birlikte seyahat acenteleri üzerinden de gerçekleştirilmektedir. Küba vizesinin sonucuna karar veren tek yetkili kurum Küba Büyükelçiliği ve Konsolosluğudur. Küba Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından verilen yeşil renkli Küba vizesi ile Amerika Birleşik Devletleri hariç her yerden Küba'ya seyahat edilebilmektedir. Amerika kıtasında ise Meksika ve Kanada olmak üzere diğer ülkeler üzerinden Küba'ya yeşil vize ile giriş yapılabilmektedir. Küba vizesi için kullanılan pasaportun 10 yıldan eski olmaması ve Küba seyahati sonrasında 6 ay geçerliliği olması gerekir. Küba vizesi 6 aylık süre içinde 30 gün geçerli olup tek girişli bir vizedir. Vize çıkış tarihinden itibaren 6 ay geçerlidir. Bu süre zarfında kullanılmadığı takdirde vizenin geçerliliği kalmaz.

Küba'daki Şehirler

Küba'nın nüfusu yaklaşık 12 milyondur. Başkenti olan Havana'nın nüfusu yaklaşık olarak iki milyondur. Küba'da resmi dil İspanyolcadır. 1519'da ülkeye ilk gelen İspanyol koloni güçleri başkent Havana'yı bir liman kenti şeklinde inşa ettiler. UNECSO, 1982'de bu şehri Dünya Kültür Mirası listesine eklemiştir. Farklı kültürlerin etkisini taşıyan görkemli pek çok saray Havana'da tarihin ve kültürün yoğun şekilde hissedilmesine yol açar.
Alışılmışın dışında hayatların yaşandığı, sokaklarını rengarenk evlerin ve en yenisi 1959 model Amerikan arabalarının süslediği Havana, dünyanın en güvenilir şehirlerinden biridir. Derisinin renginden dolayı ırkçılık yapılmayan dünyadaki tek ülke olarak bilinmektedir. Ülkede 2 farklı para birimi kullanılmaktadır. Turistlerin kullandığı CUC, yerel halkın kullandığı para birimi PESO.

Havana şehri, 3 bölümden oluşmaktadır. Dar sokakları, balkonlu renkli evleri, tarihi yapıları ile La Habana Vieja Eski Havana bu bölgelerin en bilinenidir. Diğer popüler bölgeler ise, Vedado ve Miramar'dır.

Havana'da gezilecek yerler: Plaza de La Revolucion (Devrim meydanı), Jose Martin anıtı, Capitolio Nacional, Plaza de Armas, Calle Obispo(Ambos Mundos otel, El Floridita) Malecon(Kordon -8 km), Nacional hotel, Museo de La Revolucion(Devrim müzesi), Plaza de La Catedral( Katedral meydanı), Plaza Vieja(Eski meydan). Havana'da gece hayatı oldukça hareketlidir. Özellikle canlı müzik yapan mekanların sayısı çok fazladır. Eski şehir ve Miramar bölgesindeki gece kulüpleri ve barlarda hem canlı müzik dinleyip hem dans gösterileri izleyebilirsiniz.

Havana'da Kalınacak yerler, Otel veya Casa particular (Kübalı ailelerin geniş evlerinin odalarını kiralama sistemi)

Cienfuegos şehri, ana liman kentlerinden bir tanesidir. Şeker, kahve, tütün ticaretinin önemli merkezlerinden biridir. Unesco dünya mirası listesinde yer almaktadır. Gezilecek yerler, Pueblo Nuevo, Cathedral de la Purisima Concepsion, Teatro Thomas Terry, Zapata yarımadası(150 den fazla nadir kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır) Timsah çiftliği

Trinidad şehri, Son derece iyi korunmuş İspanyol koloniyel tarzı evlerin bulunduğu bir şehirdir. Gezilecek yerler, Museo Historico Municipal, İglesia, Parroquial de la Santisima Trinidad, Museo de Arquitectura Trinitaria, Plaza Mayor ve Ancon plajı, Canchanchara kokteylleri çok popülerdir.

Santa Clara şehri, Ernesto Che Guevara için yapılan anıt mezar bu şehirdedir. Müzeler ve sanat galerileri açısından oldukça zengin bir şehirdir.

Santiago de Cuba şehri, Küba'nın 2.ci büyük ve Küba devriminin doğduğu şehirdir.

Varedero şehri, 20km'lik doğal kumsalıyla Karayiplerin en muhteşem sahiline sahip bir tatil yöresidir. Tropikal iklime sahip olan Kuba'da tüm yıl hava sıcaklığı ortalaması 20 derecedir. Kuba'nın vazgeçilmezi olan Rom, Puro ve Kahveyi pek çok yerde bulmak mümkündür.

Küba'ya Amerika'dan nasıl gidilir?

Dünyanın hemen her yerinde geçerli olan Küba vizesi maalesef Amerika'dan Küba'ya yapılan seyahatlerde geçerli sayılmamaktadır. Küba'ya Amerika üzerinden seyahat etmek isteyen yolcular Washington'daki Küba Büyükelçiliğinden aldıkları vize ile Amerika'da çıkış yaparak Küba'ya gidebilirler. Küba Washington Büyükelçiliğinden alınan vize pembe renklidir. Normal Küba vizesi ise yeşil renktedir. Küba vizesi ülkede 180 günlük süre zarfında 30 gün kalma hakkı vermektedir. Amerika'da bazı havayolu şirketleri üzerinden Küba vizesi alınabilmektedir. Eğer pembe vize prosedürüyle uğraşmak istemezseniz Meksika veya Kanada üzerinden Küba'ya yeşil vize ile girişler kabul edilmektedir.

KÜBA LİMANLARI:

Cienfuegos, Havana, Manzanillo, Mariel, Matanzas, Nuevitas, Santiago de Cuba

KÜBA HAVAALANLARI

 • Abel Santamaria (SNU)
 • Antonio Maceo International (SCU)
 • Bayamo (BYM)
 • Cayo Coco (CCC)
 • Cayo Santa Maria Cayo Las Brujas (BWW)
 • Cienfuegos Jaime Gonzalez (CFG)
 • Guantanamo Nas (NBW)
 • Gustavo Rizo (BCA)
 • Havana (CU) 00 (UPB)
 • Havana International (HAV)
 • Holguin - Frank Pais (HOG)
 • Ignacio Agramonte International (CMW)
 • Manzanillo Sierra Maestra (MZO)
 • Mariana Grajales (GAO)
 • Orestes Acosta (MOA)
 • Rafael Perez (GER)
 • Varadero (VRA)
 • Vilo Acuna (CYO)

KÜBA OTELLERİ

 • Paradisus Rio de Oro Resort - Spa
 • Iberostar Grand Hotel Trinidad
 • Iberostar Varadero
 • Melia Buenavista
 • Iberostar Parque Central
 • Melia Cayo Coco
 • Paradisus Varadero Resort - Spa
 • Blau Varadero Hotel Cuba
 • Paradisus Princesa del Mar Resort - Spa
 • Melia Las Americas
 • Iberostar Tainos
 • Hotel Playa Pesquero
 • Melia Santiago de Cuba
 • Melia Habana