Küba Konsolosluğu Vize Başvuru

Küba Konsolosluğu Vize Başvuru

Küba vizesi pasaporttan ayrı verilen bir karttır. Küba vize başvurunuzda pasaportunuzun fotoğrafınızın olduğu sayfa, kimlik bilgilerinizin olduğu sayfaları ibraz edilmelidir. Ayrıca Türkiye'de oturum izni sahibi yabancı uyruklu vatandaşlar Küba vize başvurularında ikamet tezkerelerini de ibraz etmelidirler.

Küba vize işlemlerinde bulunacak olan T.C. vatandaşı kişiler bu ülkeye seyahat gerçekleştirebilmeleri için Küba vizesi almaları zorunludur. T.C. vatandaşları Küba' ya vize almadan giriş yapamazlarken, Türkiye resmi pasaport sahibi kimseler ise Küba vize işlemlerinde bulunmadan ülkeye vizesiz giriş yapabileceklerdir. Türkiye Cumhuriyet yeşil pasaport , gri pasaport ve siyah pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Küba vize işlemlerinden muaftır.

Küba devletinin Türkiye'de Büyükelçiliği bulunurken, Küba Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk bölümü Küba vize başvuru işlemlerini kabul etmekte olan bir temsilciliktir. Türkiye, Küba vize işlemlerinde bulunacak olan T.C. vatandaşı kimseler veya T.C. ikamet izni sahibi yabancılar Küba Büyükelçiliği Ankara vize bölümünde Küba vize işlemlerini gerçekleştirebilirlerken İstanbul Küba vize işlemlerinde bulunacak olan kimseler, Küba vize başvuru merkezlerine veya Küba vize işlemlerine dair hizmetleri bulunan kurumlara gelerek Küba vizelerini edinebilir, vize başvurularını gerçekleştirebilirler.

Küba Vize Başvurusu

Küba vize işlemlerinde kullanılacak pasaportların Küba seyahati sonrası en az 6 ay geçerliliğinin bulunmasına dikkat edilmelidir.

Küba vize işlemleri, 1-2 işgünü içerisinde sonuçlanırken Küba seyahat planı olan kişiler Küba vize işlemlerinin sonuçlanma süresini göz önünde bulundurmaları yarar sağlayacaktır.

Alınacak olan Küba vizesi 180 gün geçerli ve 30 gün kalmaya olanak verirken, Küba turist vizesi alarak bu ülkeye seyahat edecek kişiler 180 gün içerisinde 30 gün kalabileceklerdir.

Küba turistik vize işlemleri, Küba ticari vize işlemleri, Küba, aile, arkadaş, akraba ziyareti vize işlemlerinde bulunacak olan kişiler bu vize kategorilerine dair gerekli evrak listesini bu web sitesinin Küba turistik vize, Küba ticari vize, Küba ziyaret vizesi butonlarını kullanarak öğrenebileceklerdir. Küba Konsolosluğu gerek duyması halinde ek evrak talebinde bulunabilirken, Küba vizesi için gerekli evraklar yapılacak olan vize kategorisine göre değişiklik gösterebilecektir.

Küba turistik vize; Küba turistik vize Küba'ya turistik amaçlarla seyahat edecek kişilerin başvuru yaparak almaları gerekli olan bir vize türüdür. Küba turistik vizesi pasaporta işlenen, mühürlenen bir vize değildir, vize sonuçlandığında vize kartı şeklinde başvuru sahibine verilmektedir. Yolcu seyahati süresince pasaportu turist vize kartıyla birlikte yanında bulundurmalıdır. Küba turistik vize tek girişli ve 30 gün geçerliliği olan bir vizedir. Vizenin süresi 30 günün sonunda sona erdiğinde seyahati destekleyen belgelerle göçmenlik bürosuna sunarak vize süresi uzatma talebinde bulunulabilir. Türkiye'den alınan Küba vizesi ile Amerika'dan Küba'ya giriş yapılamamaktadır. Küba turistik vizesi ile Küba'ya ticari amaçla seyahat edilememektedir.

Küba vizesi 6 ay içinde 30 gün kullanımlıdır. 6 ay içinde kullanılmayan Küba vizesi geçerliliğini kaybetmektedir. Küba vizesi ülkeye tek giriş ve tek çıkış hakkı tanımaktadır.

Küba ticari vize; Küba'ya ticari amaçla ziyaret etmek, semine, konferans, seminer, fuar gibi faaliyetlere katılabilmek için seyahat etmek isteyen kişilerin başvuru yaparak almaları gereken bir vize türüdür. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Küba'ya seyahat etmeden önce ticari vize almaları gerekmektedir. Küba ticari vize başvurusu için beyan edilmesi gerekli evrakların arasında Küba'da iş ilişkisinde bulunulan firmadan gönderilecek davetiyenin olması gereklidir. Davetiyede Küba'daki firmanın ismi, şirketin ticari sicil numarası, Türk vatandaşının ziyaret amacı, ticari faaliyetin yapılacağı tarihlerin belirtilmesi gereklidir.

Küba çalışma vizesi için Küba'daki firmanın faaliyet belgesi, iş sözleşmesi, ticari amaçla ya da yatırım için ziyaret yapılıyorsa firmadan alınacak davet mektubunun beyan edilmesi gereklidir. Küba oturum ve çalışma izni başvuru işlemleri Türkiye'den yapılmamaktadır. Küba vizesiyle ülkeye giriş yapıldıktan sonra uzun süreli oturum izni hakkında güncel bilgiyi Küba Göçmenlik Bürosu'ndan alabilirsiniz.

Küba aile ziyareti vizesi, Küba'da ikamet eden arkadaş, akraba ya da tanıdık kişileri ziyaret etmek amacıyla verilen bir vize türüdür. Küba aile ziyareti vizesi en fazla 30 gün geçerlidir. Küba aile ziyareti vizesinin alınabilmesi için Küba'daki arkadaş veya akrabadan davet mektubunun alınması gerekmektedir. Küba aile ziyareti vizesi ile aile bağlarını kanıtlayan ve seyahatin amacını kanıtlayan evrakların ibraz edilmesi önemlidir.

Küba öğrenci vizesi, Küba'da geçici ancak süreli kalma hakkı sağlayan bir vize türüdür. Küba Devleti'nin öğrenciler için sağladığı tüm haklardan yabancı öğrenciler de faydalanabilmektedir.

Küba transit vize, Küba'dan 72 saate kadar havalimanından çıkmadan transit uçuşlarda Küba Konsolosluğu vize istememektedir. Fakat havalimanından çıkılması durumunda Küba'da 1 gün bile konaklanması halinde vize alınması gerekmektedir. Küba'da kapı vizesi uygulaması bulunmamaktadır.

Küba basın vizesi, Küba Büyükelçiliği Basın Bürosu tarafından onaylanması gerekmektedir. Basın bürosu sonucu Küba Konsoloslluğu'na bildirmesi durumunda basın mensubu vizesinin basılması için gerekli belgelerin beyan edilmesi gereklidir. Basın vizesine başvuru yapmak için gerekli evrakların arasında vize başvuru formu, 1 adet resim ve geçerli pasaport bulunmaktadır. Küba Büyükelçiliği Basın Bürosu tarafından onaylı davetiyesi olmayan gazetecilerin başvurularını kabul etmemektedir.

Küba vizesi ortalama olarak 1-2 gün içinde sonuçlanmaktadır. Nadir olsa da Küba Büyükelçiliği gerekli gördüğü durumlarda işlem süresini uzatabilmekte ve başvuru sahibini mülakata çağırabilmektedir. Küba vize başvurunuzun sonuçlandırılması yalnızca Küba Büyükelçiliğine aittir. Küba Konsolosluğunun randevu tarihlerinin yoğunluğu ve ek evrak talebi süreci gibi beklenmedik durumların göz önünde bulundurularak, Küba seyahat planının aksamaması açısından seyahat tarihinden en az 1 hafta önce başvurunun tamamlanması gerekmektedir.

Küba Vizesi için Gerekli Evraklar

Küba'da ikili para sistemi uygulaması bulunmaktadır. Küba pesosu ve Küba Konvertible Pesosu (CUC) Küba seyahatlerinde yabancı vatandaşlar CUC kullanmaktadır. T.C. vatandaşları Küba'da gitmeden önce paranızı yalnızca CADECA adlı döviz bürolarında veya bankalarda çevirebilirler.

Küba Büyükelçiliği vize başvurusu için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından yalnızca pasaport talep etmektedir. Bu nedenle pasaport Küba vize başvurularında çok önemlidir. Yıpranmış pasaportla yapılan Küba vize başvuruları kabul edilmemektedir. Yıpranmış pasaportla vize kartınızı alsanız dahi uçuş aktarmalarında ya da gümrükte sorun yaşanabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmaması için başvuru sahibinin pasaportunu yenilemesi gerekmektedir.

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri hariç olmak üzere Türk vatandaşları vize prosedürüne tabidir.

Küba'dan ayrılırken havaalanlarında gümrük görevlileri tarafından 25 CUC tutarında çıkış vergisi alınmaktadır.

Önemli Not: Türkiye'den Küba vizesi alan ve Küba'ya Amerika üzerinden seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Küba vizesi Amerika'dan Küba'ya gidişlerde geçerliliği yoktur. Kanada veya Meksika üzerinden yapılan seyahatlerde Türkiye'den alınan Küba vizesi geçerli olmaktadır.

Küba'ya Amerika'dan nasıl gidilir?

Dünyanın hemen her yerinde geçerli olan Küba vizesi Amerika'dan Küba'ya yapılan seyahatlerde geçerli sayılmamaktadır. Küba'ya Amerika üzerinden seyahat etmek isteyen yolcular Washington'daki Küba Büyükelçiliğinden aldıkları vize ile Amerika'da çıkış yaparak Küba'ya gidebilirler. Küba Washington Büyükelçiliği'nden alınan vize pembe renklidir. Normal Küba vizesi ise yeşil renktedir. Küba vizesi ülkede 180 günlük süre zarfında 30 gün kalma hakkı vermektedir. Amerika'da bazı havayolu şirketleri üzerinden Küba vizesi alınabilmektedir. Eğer pembe vize prosedürüyle uğraşmak istemezseniz Meksika veya Kanada üzerinden Küba'ya yeşil vize ile girişler kabul edilmektedir.