Küba Ticari Vizesi Hakkında

Küba Ticari Vizesi Hakkında

Küba ticari vize başvuru işlemleri için Küba'nın Türkiye'deki resmi temsilciliklerine şahsen başvuru yaparak veya şahsen başvuruda bulunmayarak yetki acenteler, vize merkezleri aracılığıyla Küba ticari vizesi alınabilmektedir. Küba ticari vize başvuruları yetkili turizm, seyahat acenteleri aracılığıyla da kabul edilmektedir. Küba'ya ticari ziyarette bulunmak için vize başvuruları Küba Konsolosluğu'nun/Büyükelçiliği'nin yetkilendirdiği seyahat acenteleri ile yapılabilmektedir.

Küba ticari vize, Küba'ya ticari ziyarette bulunmak, konferans, seminer, fuar gibi organizasyonlara katılmak için seyahat edecek kişilerin başvuru yaparak alması gerekli olan bir vize türüdür. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Küba'ya seyahatleri öncesinde ticari vize başvuru işlemlerini başlatmaları gereklidir.

Küba turistik vize ile ticari görüşme yapılamamaktadır. Türkiye'den Küba ticari vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Türkiye'de oturma izni olan yabancıların Küba vize başvuru işlemlerinde oturum izni kartlarını beyan etmeleri gereklidir.

Küba Ticari Vize Başvurusu

Küba ticari vize başvurusunda kullanılacak olan pasaportun geçerlilik süresi seyahat sonrası en az 6 ay geçerli olmalıdır. Küba ticari vize başvurusu için beyan edilmesi gereken evrakların başında Küba'da iş faaliyetinde bulunulan firmadan gönderilmesi gereken davetiye bulunmaktadır. Davetiyede Küba'daki şirketin ismi, şirketin ticari sicil numarası, Türk vatandaşının seyahat amacı, ticari faaliyetin yapılacağı tarih aralıkları belirtilmelidir.

Küba ticari vize başvuru formu doldurulurken dikkat edilmesi gerekli durumlar mevcuttur. Başvuru formunun özenli, dikkatli ve eksiksiz doldurulmasına, formda ibraz edilen bilgilerin seyahatin amacını ispatlayan belgelerle desteklenmesine özen gösterilmelidir. Küba ticari vize başvurusunda dikkat edilmesi gereken Küba'da iş ilişkisinde bulunulan firmadan davetiyenin temin edilmesidir. Davet mektubu, firmanın antetli kağıdına Küba Konsolosluğu'na hitaben yazılmalıdır. Davet mektubunda vize başvurusu yapan kişinin seyahat tarihleri belirtilmelidir. Küba'daki şirketten gönderilecek davetiyede şirketin iletişim bilgileri belirtilmelidir.

Türkiye'deki firmanın vize talebinde bulunduğu çalışanlarının ad ve soyadları, firmadaki görevleri, doğum yerleri, doğum tarihleri, pasaport numaraları, Küba'ya olan seyahatlerinde ülkeye giriş çıkış tarihlerini içeren ön yazıyı hazırlaması gereklidir.

Küba'da bulunan firma, ticari vize talebinde bulunan kişilerle ilgili olarak Küba'daki Göçmen Bürosu üstünden Küba Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize görevlisine gönderilmesini sağlamalı ya da direkt Küba Konsolosluğu'na bu kişiler için ticari vize verilmesini talep etmelidir. Küba ticari vize başvurularında davet mektubu ve Küba'daki firmanın konsolosluğa yazacağı dilekçenin beyan edilmesi gereklidir. Küba ticari vize 7 veya 15 gün ikametli olarak 30 gün içinde kullanma süreli olarak verilmektedir.

Küba'da ticari faaliyetlerde bulunmak üzere seyahat edecek kişilerin aşağıdaki belgeleri başvuru esnasında beyan etmeleri gereklidir.

Küba Ticari Vize için Gerekli Evraklar

  1. Vize başvuru formu. Küba Turistik Vize müracaatı için Küba Vize Başvuru Formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Başvuru Formunun dikkatli ve eksiksiz doldurulmasına ve formda beyan edilen bilgilerin seyahatin gereklerini kanıtlayıcı belgelerle desteklenmesine özen gösterilmelidir.
  2. Pasaport. Renkli taranmış pasaport fotokopisi, seyahat sonrası en az 6 ay geçerli olması gereklidir. Kişi yabancı uyruklu ise; T.C. ikamet izni belgesi
  3. Fotoğraf. Küba ticari vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğrafın güncel, 6 aydan eski olmaması, 45x60mm ebatlarında arka fonu beyaz olması gereklidir. 1 adet biyometrik fotoğraf bu standartlara uyularak hazırlanmalıdır.
  4. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi . Nüfus cüzdanı fotokopisinin vize başvuru evrakları arasında bulunması gereklidir.
  5. Otel ve Uçak Bileti Rezervasyonu . Küba seyahatiniz için hazırladığınız belgelerde yer alan uçak bileti rezervasyonu gidiş ve dönüş tarihlerini kapsamalıdır.
  6. Seyahat Sağlık Sigortası. Küba seyahatinize çıkmadan önce seyahat sürenizi kapsayan seyahat sağlık sigortası işlemlerinizi tamamlayıp başvuru evrakları arasına eklemeniz gerekmektedir.
  7. Şirket Bilgileri. Güncel şirket evrakları olan orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküsü fotokopileri gibi evraklar başvuru esnasında sunulmalıdır.
  8. Davetiye. Ticari davetiye davet eden Küba şirketinin antetli kağıdına düzenlenmeli ve davetiye gönderen kişinin Küba pasaportu ve Kimlik kartı fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır.

Küba Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Küba ticari vize başvruları genellikle 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktdır. Küba ticari vize başvurunuzu seyahat tarihinizden 1 hafta önce yapmanız tavsiye edilmektedir. Küba ticari vize başvurularının sonuçlanma yetkisi sadece Küba Büyükelçiliği/Konsolosluğu'nun inisiyatifinde bulunmaktadır. Küba'da turistik vize ile ticari faaliyetlerde bulunulmamaktadır.

Küba Ticari Vize Ücreti

Küba ticari vize ücreti turist vizesi ücretinden farklı olmaktadır. Küba ticari vize ücreti belirli dönemlerde değişiklik gösterebilmektedir. Ticari vize ücreti işlem süresine göre değişmektedir. Küba ticari vize ücreti konsolosluk harç bedeli, vize ücreti, davetiye alımını kapsamaktadır. Küba ticari vize başvuru formu doldurulurken dikkat edilmesi gerekli durumlar mevcuttur. Başvuru formunun özenli, dikkatli ve eksiksiz doldurulmasına, forma ibraz edilen bilgilerin seyahatin amacını ispatlayan belgelerle desteklenmesine özen gösterilmelidir.